gym-cl.cz

Kontaktní informace

Gymnázium, Česká Lípa, Žitavská 2969, příspěvková organizace

Žitavská 2969, 470 01 Česká Lípa

sekretariát: +420 487 829 101; gsm: 725 362 335 (7:00 - 15:30)

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; GSM brána: 602 220 625 , 775 869 439, ID DS: pfgkkf5

Hodiny moderní chemie opět u nás ve škole

Již několik let spolupracujeme s VŠCHT Praha, jednou z forem této spolupráce jsou právě Hodiny moderní chemie. Tento projekt VŠCHT popularizuje chemii a moderní chemické obory a tím se snaží přiblížit chemii studentům středních škol.

Dne 1. února 2018 jsme na našem gymnáziu přivítali dva zástupce z VŠCHT Praha, ti předvedli našim studentům zábavné pokusy ze světa chemie. Dopolední základní program trval jednu vyučovací hodinu a vystřídali se na něm studenti kvarty a prvního ročníku čtyřletého studia.

Přednášející nám ukázali, jak bouchá střelný prach, či jak hoří nitrocelulóza a také, jaké barvy může mít plamen. Došlo i na vděčné pokusy s dusíkem a na výrobu zmrzliny, na které si studenti na závěr pochutnali.

Je pravda, že v klasických hodinách chemie tolik prostoru pro pokusy není, ale jak správně doktorandi na závěr poznamenali, bez těch neoblíbených vzorečků, rovnic a výpočtů se ani moderní chemie dělat nedá.

Studenti prvních ročníků čtyřletého studia odpoledne absolvovali ještě dvouhodinový workshop Forenzní analýza, při kterém si vyzkoušeli práci kriminalistů. Snímali si vlastní otisky prstů z různých předmětů a dozvěděli se jak pomocí chemických metod odhalit krvavé stopy na místě činu.

Už se těšíme na březnové Hodiny moderní chemie, kde studentům 2. a 3. ročníků zástupci VŠCHT prozradí, co mají společného chemie a barvy.


Mgr. Pavla Machová

 

Jste zde: Home Různé Hodiny moderní chemie opět u nás ve škole